BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Mantıklı Mı?

İntibah Romanını Okudum!

intibah kitap yorumu

Namık Kemal - İntibah(Uyanış)
 
Türk Edebiyatı Klasiklerinden İntibah romanını lisedeyken okumayı denemiştim. Ancak dili o kadar ağırdı ki o zaman anlayamadığımdan bir kaç sayfa çevirdikten sonra sıkılarak romanı okumaktan vazgeçmiştim. Bir vesileyle intibah'ın günümüz türkçesiyle sadeleştirilmiş hali elime geçti ve hemen okumaya karar verdim. Yarım kalan işi bitirmek bugüne nasipmiş :) 

Romanın konusu hakkında bilgi vermeyeceğim. Zira en merak uyandırıcı haliyle zaten kitabın arka kapağında tanıtım yazısı her kitapta olduğu gibi bu romanda da yazılı. İsteyen onu okusun. Bir kelimenin ilk ne zaman ortaya çıktığı, bir sözün ilk defa ne zaman söylendiği benim ilgimi daima çekmiştir. Bu nedenle ben sadece, romanı okurken altını çizdiğim ilgimi çeken iki cümleyi burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Fransızca hikayeye roman derler. Edebiyatta geniş hayaller ve herkesin kullanmadığı söz ve tabirlerle kurgulanmış eserlere "romantik" derler."

- Romanın 1873-1876 yılları arasında yazıldığı biliniyor. Edebiyat tarihimizin ilk edebi romanı olan İntibah'ın bizzat Namık Kemal tarafından yazılan önsözünde şimdilerde herkes tarafından kolaylıkla bilinen roman ve romantik kelimeleri ilk defa bu şekilde tanımlıyor.

"Meşhurdur, son pişmanlık fayda vermez."

- Romanın son cümlesi son pişmanlık fayda vermez diye bitiyor. Demek bu atasözü yaklaşık 1,5 asır önce de oldukça meşhurmuş.

Yorumlar

 1. Çok eski tarihte okumuştum,pek de hatırımda kalmamış.Teşekkürler hatırlattığınız için :)

  YanıtlaSil
 2. Çok saygı duyuyorum böyle ağır kitaplar okuyabilen insanlara. Umarım bu azim, bu yetenek böyle de devam eder senin için:) Samimiyim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel temennin için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 3. İntibah romanını severek okumuştum. Tekrar hatırlamak iyi oldu. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Romanı sanırım ortaokulda okumuştum ama yeniden okuyabilirim. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 5. Bende okumuştum. Beğenmiştim diye hatırlıyorum.

  YanıtlaSil
 6. Uzun zaman önce okumuştum. İlgimi çekmişti.

  YanıtlaSil
 7. İş bankasından çıkan bu baskıyla okumayı düşündüğüm bir kitap. Hep duyarım, duyarız ancak bir çoğumuzun okumadığı bir kitap İntibah.

  YanıtlaSil
 8. son pişmanlık fayda etmez .... güzel bir son cümlesi

  YanıtlaSil
 9. Son cümle çok anlamlı, paylaşım için teşekkürler 😀

  YanıtlaSil

Yorum Gönder