Sultan Vahideddin ile Halife Abdülmecid'in Kavgası

Sınıf Arkadaşım Atatürk Kitabı - Yorumu

atatürkün sınıf arkadaşı

Ali Fuat CEBESOY - Sınıf Arkadaşım ATATÜRK

Büyük insanların hatıratlarını okumayı çok seviyorum. Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında şimdiye kadar sayısız kitap yazılmıştır. Bu yazılan kitapların büyük bir bölümü, sağlığında Atatürk'ü görmemiş / görememiş yazarlar tarafından kaleme alınmıştır. Atatürk onlardan da okunabilir ancak ben Atatürk'ü, Atatürk'ün yakın arkadaşlarının hatıratlarından okumayı seviyorum. Bu nedenle Ankara Kızılay'da bulunan Dost Kitabevinde gezinirken bu kitabı görür görmez satın aldım.

Osmanlı Ordusu ve Sadrazamı Ahmet İzzet Paşanın yemen çöllerinde asilerle savaştığı, ittihatçıların cesur ama hayalperest idealler peşinde koştuğu dikkate alınırsa, Mustafa Kemal'in genç bir subayken yani Sultan Hamit devrinde, memleketin kurtuluşunun ancak misak-ı milli sınırlarına çekilerek, milli bir devlet anlayışı ile mümkün olacağını savunması beni oldukça şaşırtmıştır.

Ali Fuat Cebesoy'un Atatürk'ün harbiyeden sınıf arkadaşı olduğunu bilmiyordum. Bu kitap ile birlikte öğrenmiş oldum. Ali Fuat Paşa'nın, Atatürk'ün öğrencilik yıllarına ait anılarını okumak heyecan vericiydi. Ali Fuat Cebesoy'un kitaptaki "Muazzez kardeşim Mustafa Kemal" hitabını nedense çok sevdim. Normalde, okuduğum kitapları burada sizlerle paylaştığım için okurken önemli gördüğüm satırların altını çizerim ancak bu kitabı neredeyse tek solukta okuğum ve o sırada yanımda kalem olmadığı için işaretleme yapamadım.

Yorumlar

 1. Keyifle okudum yazınızı, kitap yorumlarının devamını bekliyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Sayenizde yazılarıma ilk yorumu da almış oldum. :)

   Sil
  2. Gerçekten mi? Çok sevindim:) Nice güzel yorumlara o zaman

   Sil

Yorum Gönder