BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Mantıklı Mı?

Yutulabilen Elektronik Haplar Nedir?

Dünyada eşi benzeri olmayan, camdan yapılmış ve içinde saç kalınlığından 100 kat daha ince elektronik devrelerin yapılabildiği bir laboratuvar düşünün bu hayal mi ? Hayır değil! Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Boston şehrinde Massachusetts Institute of Technology (MIT) teknik üniversitesinde böyle bir laboratuvar var ve çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.


yutulabilen elektronik hapAslında bir elektronik akıllı - hap yapma fikri yeni bir fikir değil ancak haplara vücudumuza hiçbir zarar vermeden rahatlıkla sindirebileceğimiz bir batarya yapmak şimdiye kadar mümkün değildi. Neyse ki bilim insanları, melanin maddesini kullanarak zarar görmeden sindirebileceğimiz çalışan bir batarya yapmayı başardı. Melanin, vücudumuzdaki serbest radikalleri durduran, cildimizde doğal olarak üretilen bir pigmenttir. Bu yolla içtiğimiz haplar ile içimizde olup - biteni algılayıp, çok daha detaylı bir bilgi aktarabilmek mümkün oluyor. Hatta bu elektronik akıllı haplar ilacımızın dozunu anlık duruma göre kendisi bile ayarlayabilecek. 

Yakın bir gelecekte (5-10 sene) yutulabilir elektronik hapları eczanelerden satın alabileceğiz. Normal bir hap boyutunda olan bu elektronik akıllı hapı yuttuğumuzda, cep telefonu uygulaması sayesinde midemizin doluluk oranı, asit - yağ oranı, tansiyonumuz ve şekerimizin kaç olduğu gibi bilgileri anlık olarak öğrenebileceğiz.

Bu laboratuvarda sadece yutulabir akıllı elektronik haplar değil, insan vücuduna yapışabilen küçük, esnek elektronik çiplerde yapılmaktadır. Bu çipler ile vücunuza dair tüm bilgiler, arayüz vasıtasıyla doktorlara aktarılacak ve doktorlar elde ettiği verilere göre uzaktan tedavi yapabilecek.  

Hiç şüphesiz bu yukarıda anlattığım hadise devrim niteliğinde bir gelişmedir. Bu elektronik çiplerin insan vücuduna entegre edilmesiyle, insan ömrünün çok daha uzun olacağını kestirmek zor değil. Zaten bir süredir bilim insanları, ortalama insan ömrünün yakın gelecekte 150 yıl olacağını öngörüyor. 1907 yılında ortalama bir insan ömrünün 46 yıl olduğu düşünülürse bu çok da uzak bir öngörü değildir.

Yorumlar

 1. Vay canına... Aydınlandım.. Ne kadar ince bir iş öyle. Ya insanlar nasıl şeylerle uğraşıyor, çoğumuzun haberi bile yok. Üzüldüm şimdi. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. doğrusu böyle bir şeyin varlığını ilk öğrendiğimde bende aynı tepkiyi verdim vay canına... insanlar nasıl şeylerle uğraşıyor? gündemimizde bunların konuşulmuyor olması ise gerçekten üzüntü verici.

   Sil
 2. bilimkurgu dizilerindeeee görüyom bunnarıııı :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder