BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Mantıklı Mı?

Endonezyada Ölüm Getiren Seçimler

oy sayarken ölen insanlar

Endonezya'daki Katliam Gibi Seçim...

Bir ülke düşünün 190 milyon seçmeni, 800 bin oy kullanma merkezinde 7 milyon sandık görevlisi olsun. Güneydoğu Asya ve Okyanusya'da yer alan 264 milyon nüfusu olan Endonezya işte böyle bir ülke.

Blog yazmaya başladığımdan beri seçim sistemleri hakkında bir yazı yazmak istiyordum. Haberlerde 17 Nisan tarihinde Endonezya'da yapılan Başkanlık seçimlerinde 367 sandık görevlisinin aşırı yorgunluktan öldüğünü, 2,232 kişinin ise fenalaşarak hastane kaldırıldığını okuyunca hemen yazmak istedim. Bu arada Endonezyada seçimler 17 nisanda yapıldı ancak oy sayım işlemi halen devam ediyor. 22 Mayıs tarihinde oy sayım işleminin tamamlanması bekleniyor.

Herkes Seçmen Olmalı Mı?

Demokrasilerde, herkesi seçmen yapma çabasına anlam veremiyorum. 18 yaşını doldurmuş her insanı seçmen yaparak çoğunluğun vereceği karar ile yönetimi belirlemek dünyayı felakete götürecek yönetimleri iş başına getirmekten başka bir şeye hizmet etmiyor. Örneğin şoför olmak için sürücü belgesi, berber olmak için sertifika, doktor olmak için diploma olsun istiyoruz ancak seçmen olmak için yaş şartı dışında neredeyse hiçbir şart aramıyoruz bu olacak iş mi? 

İkinci bir Aysun Kayacı olma derdinde değilim. Ancak seçmen olabilmek için de belirli şartlar aranmalı, bir seçmen sertifikası düzenlemeli. Mesela okur yazar olmak, belirli bir IQ seviyesinin üstünde olmak, dört işlem bilmek vs gibi. Bu yalnızca sınırlı sayıda imtiyazlı bir grup, zümre seçmen olsun demek değildir. Seçmen sertifikasını alabilen herkes seçmen olsun ancak zengin - fakir farketmeksizin sertifikayı alamayan seçmen olamasın demektir. 

Örneğin bugün Amerika Birleşik Devletlerinde Trump yönetimi iş başında. Sizce yalnızca Amerikanın aydınları seçmen olsaydı Trump yönetimi iş başına gelebilir miydi? Evet ülke İsveç ise Danimarka ise sorun olmuyor çünkü bu ülkelerde toplum zaten belli bir seviyenin üstünde dolayısıyla avam seçmen azınlıkta ancak Amerika gibi cahil seçmen sayısının çoğunlukta olduğu ülkelerde küresel sorunlara yol açıyor.

Yorumlar

 1. Aslımda güzel bir fikir, oy vermek içinde bir ehliyet olabilir.. Dünya için çok daha faydalı olur diye düşünüyorum ama oy isteyenler için cahil insanlar her zaman daha kıymetlidir maalesef

  YanıtlaSil
 2. Kesiikle çok haklısın.O kadar cahilce düşünen insan var ki oy verirken bilinçsizce ya da menfaat uğruna veriyorlar

  YanıtlaSil
 3. Şey.. Peki aydın olmayanlar vatandaştan sayılmıyor mu? Birileri aydın olamadığı için ona daha iyi bir yaşam kalitesi sunulabileceğini düşünüp de buna göre bir adım atamaz mı? O da bir kenara eğer yazdığınız gibi bir sistem olsaydı, bu halk içinde sizce hiç bir tabakalanmaya sebep olmaz mıydı? Herkes insanoğlu sonuçta, mutsuz olan, üstelik sırf bazı "belirli" kriterle uygun olmadığı için oy veremeyen insan bu dünyaya ne verebilir ki? Bu dünyaya fayda vermek bir kenara, o insan terkedilmiş sayılmaz mı? Fikriniz bence çok güzel, kaliteli bir fikir ama uygulama ile ilgili şüphelerim var. Lütfen bu yorumumu yanlış anlamayın, blogunuzu ne kadar sevdiğimi biliyorsunuz:) Benimki sadece bir fikir. Belki de yanlışımdır. Sadece içimde kalmasın dedim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır yanlış anlamam merak etme :) hatta eleştirmen hoşuma bile gitti diyebilirim. Belirli kriterlere sahip olamayan da seçmen olsun demek sürücü belgesi olmadan da herkes şoför olup trafiğe çıkabilsin demek gibi bir şey olur. Olur mu olur ancak o şoför değil trafik canavarı olur :) Bu önerimde seçmen kotası konulmuyor o yüzden bir tabakalaşmadan da söz edilemez.
   Biliyorum bu dediğim çok ütopik bir şey yani dünyada uygulanmayan eşi benzeri olmayan bir sistem. Yalnızca ben bu haliyle seçim sisteminin yanlış olduğunu nacizane doğrusu şu olabilir diye düşündüğümü yazdım hepsi o kadar. Yorumun için çook çook teşekkür ederim.

   Sil
  2. Ben böyle güzel algıladığınız için daha çok teşekkür ederim:) Yorumunuz beni fikrinizle daha fazla empati yapmaya itti açıkçası.

   Sil
 4. Ne kadar da uzun sürmüş oy sayımı?Kaçıncı yüzyıldayız hala bazı konularda gelişemedik :(
  Mutlu bayramlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maalesef öyle :( teşekkür ederim size de mutlu bayramlar olsun.

   Sil

Yorum Gönder