BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Mantıklı Mı?

Gezegenler Arası Yolculuk Dinleri Nasıl Etkiler?

NASA 2020 yılında gerçekleştireceği Mars görevi için bir kampanya başlattı ve "İsmini Mars'a Gönder" slagonuyla internet üzerinden dijital olarak bilet oluşturan kişilerin isimlerinin 2020 yılı haziran ayında Mars'a gidecek olan "Rover" adlı uzay aracanda bulunan çiplerde yer alacağını duyurdu. Bende bu yolculukta yer almak istedim ve hemen biletimi aldım. Sizde yolculukta yer almak isterseniz buradan biletinizi alabilirsiniz.

mars gidiş bileti

Şimdilik insanoğlunun, yalnızca ismi dijital ortamda Mars'ın soğuk ve kurak topraklarına ulaşabilecek. Ancak yakın gelecekte, insanoğlunun o topraklara yeni bir dünya yapmak üzere ayak basacağına hiç şüphe yok.

Gelecekte güneş'in %33 daha aydınlık olacağı hesaplanıyor. Yani dünyamız gelecekte tıpkı Venüs gibi bir ateş topu halini alacak. Güneş'in ısınması Dünyamızdaki okyanuslarının buharlaşmasına neden olacak. İnsan ırkı için yaşanabilir bölge ise şu an soğuk olan güneşten daha uzaktaki Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi gezegenler olacak. Bu gezegenlerden birine taşınmamız halinde ise gün ve yıl kavramı tamamen değişecek.
 • Mars'ta 1 yıl = 687 Dünya günü, 1 gün = 24,5 saat
 • Jüpiter'te 1 yıl = 12 Dünya Senesi, 1 gün = 9 Saat
 • Satürn'de 1 yıl = 29 Dünya Senesi, 1 gün = 10 saat
 • Uranüs'de 1 yıl = 84 Dünya Senesi, 1 gün = 17 saat
 • Neptün'de 1 Yıl = 165 Dünya Senesi, 1 gün = 16 saat
mars yüzeyi
Mars'tan bir görünüm

Gelecekte başka bir gezegende insanoğlunun yaşayacak olması beni çok farklı düşüncelere sevk ediyor. Bu yazımda insanoğlunun başka gezegenlere taşınması durumunda dini ritüellerin nasıl yapılacağı konusuna değinmek istiyorum.


Dünyamızında içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisinde tespit edilebilen Dünya ile yakın boylarda 17 milyar gezegen bulunmaktadır. Tüm evrende 200 milyar galaksi içinde ise trilyonlarca gezegen olduğu düşünülmektedir.


7,5 milyar dünya nüfusunun yaklaşık %55 semavi dinlere inanıyor. %15'i Hindu, %7'si Budist geri kalanı ise diğer dünya dinlerine inanıyor.

Başka bir gezegene göç etmemiz halinde Hindu ve Budistlerin bildiğim kadarıyla bir kutsal kitabı ve kutsal günleri olmadığı için pek bir sorunu olmayacak ancak semavi dinlerin farzlarını yerine getirmekte bir takım sorunlar çıkmaktadır. Bu dinlerde Dünya saatine ve yılına göre oluşturulmuş kurallar temelden sarsılmaktadır.

Üç semavi dininde kutsal saydığı bütün mekanlar ve değerler dünyaya aittir.

Örneğin; Üç semavi dinde ortak olan oruç ibadeti başka bir gezegende nasıl yerine getirelecektir? Hristyanlar Pazar ayinlerini, yahudiler Cumartesi ayinlerini nasıl yapacaktır, bayramlar nasıl kutlanacaktır?

Neptün'de yaşayan bir müslüman 165 yılda bir kez 30 gün 16 saatlik oruç mu tutacaktır?

Ya da Neptün dışında dünya benzeri 1 günün 1 yıl olduğu (güneşin doğuşundan batışına kadar geçen süre) başka bir gezegene taşınmamız halinde oruç ve namaz vakitleri nasıl ayarlanacaktır?

Bu ve buna benzer birçok soru akla gelmektedir. Evet belki şu an Neptün bir insanın gidemeyeceği kadar uzak (4.35 Milyar Km) , yaşayamayacağı kadar soğuk bir gezegen. Ancak bilim, yakın gelecekte başka gezegenlerde insanların yaşayabileceğini öngörüyor. Şu an Marsın vadilerinde dolaşan keşif robatları ve 2030'lu yıllarda Mars'a ilk insanlı seyahatin planlanıyor olması bu öngörünün gerçekleşecek olmasının en büyük işaretidir. 

Acaba dinler yalnızca dünyalılara özgü bir olgu mudur ? Ya da başka gezegenlere taşındığımız zaman o gezegenin kendine has şartlarına göre yeni dinler mi icat edilecektir? Gezegenler arası yolculuk dinleri nasıl etkileyecektir? Bu konuda ne düşünürsünüz?

Yorumlar

 1. O kadar yaratıcı bir bakış açısı ki aydınlanmaktan gülmeye başladım:)) 165 yılda bir oruç.. İlginç.. Size de iyi yolculuklar dilerim. Yıllar sonra tarihte önemli bir yeriniz olabilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seni güldürdüğüm için çok mutlu oldum. Yolum uzun olacak bi bilet de sen al beraber gidelim ne dersin ? :)

   Sil
  2. Ben daha yalnız şehirlerarası bile yapmamışken bi' de:DD

   Sil
 2. Yeni dinler değil de yeni devlet yöntemleri ortaya çıkar . Tam da bilim kurgu ya konu olan tek tip yönetim tek tip insan tek tip ekonomi . Yani öyle bir şey olursa insanın özgürlükler içinde yüzeceğini sanmıyorum. Zaten tek tip insanlık dünyada çoktan başlamış. Orda ipin ucu kimin elindeyse o ideoloji hüküm sürer

  YanıtlaSil
 3. Peygamber Efendimiz 18 bin âleme rahmet peygamberi olarak gönderildi. Mars'ta şu an hayat var ve orada da müslümanlar var diyen bir sürü sahih kaynak mevcut. O yüzden oraya gittiğimizde bu dini yaşayan birileri mevcut olacağı için zorlanmayacağız diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba bloğunuzu yeni keşfettim. Çok güzel bir bilgi bu konu hakkında düşüneceğim .
  Sizi takibe aldım. Bana da beklerim.

  YanıtlaSil
 5. peki ismimizi görebilecek miyiz? :D

  YanıtlaSil

Yorum Gönder