BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Mantıklı Mı?

Ormana Adanan Bir Ömür!

Rahim DEMİRBAŞ ismini hatırlıyor musunuz? 

Hani 6 yıl kadar önce bir Vakıfbank reklamıyla çoklarımızın varlığından haberdar olduğu, Konya ili Ereğli ilçesi Beyören köyünde tüm servetini orman oluşturabilmek için harcayan, bozkırın ortasındaki deli! 

Hala anımsayamadınız mı? 

Öyleyse Rahim hocanın reklam filmini tekrar izleyin.Rahim Hoca Kimdir ?

Rahim hoca 1940 doğumlu ve emekli bir matematik öğretmeni. 1980'li yıllarda dershanecilik de yapmış. O yıllarda dershaneden de kazandığı para ile 6 tane daire satın almış, hali vakti yerinde bir adammış. Çocukluğunda köyündeki ormanın son kalıntılarına kendisi de şahit olmuş. Aile büyüklerinden köylerindeki orman hakkında çok hikaye dinlemiş. Şimdi çöl olan topraklarda zamanında o kadar sık bir orman varmış ki, içinde ceylanlar bile yaşarmış. Rahim hocanın dedesi köyde 11 yıl muhtarlık yapmış ve ormanı köylüden korumuş. Dedesinden sonra gelen muhtar köylüye "orman serbest" demiş ve köylü de baltayla ormanı kısa sürede yok edivermiş.   

İşte Rahim Hoca, o yok olan ormanı yeniden ihya edebilmek için 1998 yılında Beyören köyünde, 500 dekarlık bir araziyi satın alarak ilk fidanları dikmeye başlamış. Kendi deyimiyle Türkiye'nin en gariban topraklarını orman yapmaya böylelikle girişmiş. Bu uğurda tüm servetini de feda etmiş.

rahim demirbaş ormanı

Şimdilerde Rahim Hoca ormanının içinde 32 bin ağaç 17 kuş çeşidi ile birlikte yaşıyor. İlerlemiş yaşına aldırmadan binbir güçlükle mücadele ederek ormanını yaşatmaya çalışıyor. En büyük sıkıntısı ise devletin ilgisizliği ve susuzluk. Kendi imkanlarıyla 8 Km öteden drenaj ile ormanına su getirerek diktiği fidanlara can suyu veriyor ve ağaçlarını suluyor. 

İnsan, böylesi büyük adamların yaptıklarından haberdar olunca kendini sorguluyor. Bir gün Rahim Hocanın ormanını ziyaret etmeyi, ormanına bir fidan dikerek olsun katkı sağlamayı ve hala yaşıyorken bu koca yürekli adamı tebrik etmeyi istiyorum. Zira, AVM yapmak için ağaç kesebilen bir ülkede yaşıyoruz. Rahim hoca gibi adamlardan çok az var. Kıymetini bilmek lazım. Umarım çok geç kalmadan bunu başarabilirim.

Yorumlar

 1. İnşAllah bu yaptıklarının sevabı evlatlarının karşısına çıkar. Ne diyeyim, kendimden utandım. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Umarım hep böyle devam edersiniz. Bizler günlük tarzı bir şeyler yazıyoruz ama şahsen ben böyle konulara girmeyi hiç düşünmedim bile. Gururlandıriyorsunuz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorumunuzla bana çok büyük bir sorumluluk yüklediniz. Sizin bu düşüncenizin hakkını verebilmem için bir sonraki yazımda kılı kırk yarmam gerekecek. Umarım bu zannınızda sizi hayal kırıklığına uğratmam.

   Sil
 2. Ne mutlu böyle insanlara Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel. Bende deniz kıyısında yaşamak isterdim.

  YanıtlaSil
 4. Ne kadar güzel şeyler başarmış. Bende yeni bloğumla sizlerle beraberim, destek ve yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder