BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Mantıklı Mı?

Sinema Tarihinin İlk Aktörleri

Sessiz komedinin efsaneleri Charlie Chaplin ve Harold Lloyd gibi aktörlerin filmlerini seyrediyor musunuz ?

sinema tarihin aktörleri
Son zamanlarda youtube üzerinden ünlü aktörlerin 20.Yüzyılın başlarına ait filmlerini seyrediyorum. Size de şiddetle tavsiye ediyorum. Bu filmleri seyrederken insan değişik bir kaç duyguyu aynı anda yaşayabiliyor. Filmlerde o dönemin binalarını, modasını, mizah anlayışını görmek,  yalnızca 1 asırda insanlığımızın ne kadar büyük bir gelişme kaydettiğini gözler önüne seriyor. Charlie Chaplin'in o kısa, ilkel ve sessiz filmleri  seyredilirken gelecek ve geçmiş aynı anda zihinlerde canlanıyor.

İnsanlık tarihi boyunca üretilen bilginin günümüzde artık yalnızca 16 ayda yeniden üretilebiliyor olması geleceğin tahmin edemeyeceğimiz kadar günümüzden farklı olacağını gösteriyor.

Düşünün Charlie Chaplin'ın aşağıda paylaşmış olduğum "The Dentist" isimli sessiz filminin 1914 yılında çekildiği sırada henüz Birinci Dünya Savaşı olmamış, Türkiye Cumhuriyeti kurulmamıştı. Padişah Mehmet Reşat 35.Osmanlı Sultanı ve 114.İslam halifesi olarak İstanbul'da sarayında idi. 


 
Bir insan ömrüne sığan gelişmeler gerçekten de hayret vericidir. 1910'lu yıllara ait bu sessiz filmlerini izlediğimiz Charlie Chaplin'in, Oscar ödülüne layık görüldüğü 1972 yılına ait ödül törenini seyretmek insanda çok farklı şeyler hissettiriyor.

 
Son olarak benim çok beğendiğim Harold Lloyd'un ikinci sesli filmi olan 1930 tarihli "The Climbing Scene" yani "Tırmanma Sahnesi" filmini de seyretmenizi istiyorum.

Yorumlar

 1. Chaplin en sevdiklerimden, güzel dosya, bana da beklerim (:

  YanıtlaSil
 2. Eskiyi hatırlamak elimizin altında ne kadar şanslıyız. Gerçi bizden 100 sene sonra gelenlerde bizim netflix dizilerimizi böyle nostalji diye izleyecek. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok komik ama evet kesinlikle öyle olacak :)

   Sil
 3. eveey ikisini de severims :) siyah beyaz filmlere bayılırıım :)

  YanıtlaSil
 4. Sadece 16 ay.. Ben gerçekten korkmaya başlıyorum böyle bilgiler karşısında. İnsanlar bunları başarıyor ben daha korkma aşmasındayım)) Sonra da bu millet neden ireli gitmiyor?:)

  Ve yine çok güzel bir yazı olmuş. Umarım ilerde meşhur olduğunda gururla "İlk takip edenlerdendim" diye hava atarım insanlara :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İleride meşhur olabileceğimi sanmıyorum ama yinede çok teşekkür ederim Adora iyi ki varsın

   Sil
 5. Bazen ben de eski filmleri açar izlerim.Çok zevkli :)

  YanıtlaSil
 6. Chaplini çok severim.Hala eskileri izleyenlerdenim :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder