Atatürk'ü Son Gören Gözlerin Anıları

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Mantıklı Mı?

bireysel emeklilik sistemi
BES Mi ? - Mevduat Mı ? - Altın Mı ?
Bugünün çalışanları için birikim yapmak keyfiyetten çok zarurettir. Bu sözümü açmadan önce bugünün çalışanlarının ileri yaşlarındaki muhtaç günleri için neden tasarruf yapmaları gerektiğini açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu teknik olarak batık bir kurumdur. Yani esasında SGK şu anki çalışanların emekliliklerinde maaşlarını fiilen ödeyemeyecek durumdadır.Elbette devlet her koşulda emeklisinin maaşlarını ödeyecektir ancak bu enflasyon üreterek yani para basarak mümkün olacaktır. Dolayısıyla şu anda 20-30 yaş arasındaki gençler emekli olduklarında alacakları emekli maaşının bir somun ekmek, bir adet simit veyahut bir bardak çay olarak satın alma gücü bugünkü emeklilerden çok daha kötü olacağı öngörülmektedir. Bugün açıklanan (Eylül 2019 )TÜİK verilerine göre Türkiye'de her 4 gençten 1'i işsizdir. Türkiye'de yıllardır genç işsizlik oranı çok yüksektir. Gençlerini istihdam edemeyen bir ülkenin emeklisine rahat ettirecek bir maaşı ödemesi düşünülemez. Yani bugünün çalışanları emekli olduğunda emekli sayısı çok, çalışıp prim ödeyen kişi sayısı az olacağından emekli maaşlarından rahat geçim yapmak gelecekte mümkün olmayacaktır. Bu nedenle çalışırken tasarruf yapmak bir mecburiyettir. 
bes emeklilik

BES'te Kalmak Mantıklı Mı?
Bireysel Emeklilik Sistemleri, çalışanların gelecekteki muhtaç günleri için tasarruf yapacağı enstürmanlardan yalnızca bir tanesidir. Eğer bireysel olarak  altın, döviz, borsa ya da mevduata yıllar boyu disiplinli bir şekilde tasarruf yapabileceğinize inanıyorsanız BES'i tercih etmeyebilirsiniz. Ancak bu özellikle dar gelirliler için çok zor bir iştir. O yüzden Oto BES ile birikim yapmak daha kolaydır.

BES konusunda 5 yıllık 10 yıllık dönemlerde yapılan araştırmalar incelendiğinde; BES'in %25 devlet katkısıyla birlikte enflasyonun üzerinde dövizin ve pek çok durumlarda da mevduatın üzerinde para kazandırdığı ortaya çıkmaktadır. Ben bu yazımda nacizane ziyaretçilerime BES veya başka bir yatırım aracında az ya da çok yarın için şimdiden tasarruf yapmak zorunda olduğumuzu hatırlatmak istedim.       

Yorumlar